Ana Sayfa   |   Benim Sayfam   |   Bağcılık & Şarap   |   Zeytin & Zeytinyağı   |   Karaova Yöresi   |   Bodrum Hakkında   |   İletişim

Bağcılık ve Şarap

Bağcılık

Bağ ve Şarap

Mitolojide Şarap

Bağcılık ve Şarap -> Bağcılık
Röportaj / Prof.Dr.Mehmet Ömür
02 Temmuz 2013 Salı

 

Bodrum Mavi Dergide yazmak benim için çok özel ve sevdiğim bir şey. Bu yazılara başlamamın vesilesiyse, Üzüm ve şarap. Bu konuda yazmayı çok sevmeme rağmen, günlük ya da süreli yayınlardaki yazılara bir benzerini daha eklemekten korkmuyor da değilim. İstiyorum ki şahsına münhasır yazılar olsun… Yazılarıma her ne kadar olumlu eleştiriler alsam da, bu konuda yazan kişilerin görüşlerini de merak ediyordum. Vatan gazetesinin Pazar ekinde, Prof.Dr.Mehmet Ömür’ün “Biyolojik şarap; ne kadar bio, ne kadar lojik?” başlıklı yazısını okuyunca, Bodrum Mavi dergide yazmış olduğum “Nedir Bu “Butik” Meselesi” başlıklı yazıyı hatırladım. Ben de o yazıda; “ne, ne kadar butiktir?” diye sormuş, sonra da bu sorgulamada acaba biraz fazla mı ileri gittim diye düşünmüştüm. Mehmet Ömür’ün yazısını okuyunca, birebir bu konuyla alakalı olmasa da, yine de kendime bir arkalanma hissettim. Başta bu yazı olmak üzere, diğerleri hakkındaki fikrini de öğrenmek üzere kendisine gönderdiğim e-postaya verdiği cevabında, yazılarımı ve web sitemi çok beğendiğini, iki gün sonra kongre için Bodrum’a geleceğini yazıyor, bir de; “Vatan gazetesi için bir söyleşiye ne dersiniz” diye soruyordu. Ben de hem söyleşiyi yapmaktan hem de kendisiyle tanışmaktan çok mutluluk duyacağımı söyledim.Hem böylelikle dergi için benim de kendisiyle söyleşi yapma imkanım doğmuş oldu.

ŞÜKRÜ MEHMET ÖMÜR

1951 yılında İstanbul'da doğdu. Orta öğrenimini Saint Joseph Lisesi ve Ankara Fen Lisesi'nde gördü.

1977 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun oldu.

Bursa Uludağ Üniversitesi'nde KBB uzmanlığını tamamladı.

Paris'te Saint Antoine, Saint Louis, Laennec hastanelerinde çalıştı.

1986 yılında doçent , 1996 yılında profesör oldu. 1993 yılında Haseki hastanesinin başhekimliğini,daha sonra da Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Kulak Burun Boğaz departmanı şefliği yaptı."Larenks Kanseri ve Boyun" , “Baş Boyun Anatomisi”, “Sesin Peşinde” isimli bilimsel kitapları yayınlandı.

KBB Postası adlı dergiyi kurdu ve editörlüğünü yaptı.

2004 senesinde Oyuncaşkçı isimli bir şiir kitabı yayınlandı.

OYUNCAŞKÇI
Dün giderken
Oyuncaşkçıya daldım
Bir sürü oyuncak
Bir de aşk aldım
Oyuncakları sevdim
Aşkla oynadım

2007 yılında Horlama Kitabı yayınlandı. Çok sayıda yayını vardır.

2000 senesinden bu yana hobi olarak fotoğrafçılığa merak sardı. Yurt dışında Pariste ve İstanbul’da çeşitli fotoğraf sergileri açmıştır.

Halen İstanbul’da serbest hekimlik yapmaktadır.

 


Ülkemizde ve Bodrum’da turizm sezonu çok fazla uzun sürmüyor, turizmi çeşitlendirmenin yollarından birisi de kongre turizmi. Kongrelere katılan birisi olarak sizce Bodrum’un bu konudaki şansı nedir?

Bodrumun bu konudaki şansı düşük çünkü artık Türkiye’de 500 kişilik veya 1000 kişilik kongreler yapılıyor bu boyuttaki bir kongreyi Bodrum'da yapabilecek sadece 2 kongre oteli var ki Bodrum ismini taşıyan böylesine büyük bir turizm bölgesi için bu çok az bir sayı.

Bodrum’a kongre için gelmiştiniz, bize biraz bu kongreden bahsedebilir misiniz?

Ulusal rinoloji kongresi ve CİTRAS diye adlandırdığımız Hırvat-İtalyan-Türk ileri rinoloji okulu . Hem Türkiye hem de komşu ülkeler için oldukça önemli bir toplantıdır. Bu yıl ikincisi olmasına rağmen olağan üstü başarılı bir kongreydi.

Söz buraya gelmişken; Sizin horlamayla ilgili bir kitabınız var. Benim bildiğim kadarıyla horlama pek dikkate alınmaz, bir sorun olarak görülmez. Bir sorun mudur? Ne kadar ciddiye alınmalıdır? Bu konuyla ilgili bir de hikaye anlatabilirim size; Misafirimiz sabah kahvaltıya inmiş ve “Hüseyin dayı ne kadar çok horluyor” demişti. Yarım saat sonra gelen Hüseyin dayı ise aynı cümleyle, aynı şeyi misafirimiz için söylemişti. Birbirlerinden rahatsız olmuşlar ama kendi horlamalarından haberleri yok.

Horlama her zaman komik bir olay olarak algılanmış ve ciddiye alınmamış bir olaydır. Oysa birlikte uyuyan kişinin uykusunu 1 saat az uyumasına neden olan sinirini ve uykusunu bozan bir durumdur. Ayrıca horlama kişide ölümcül derecede ciddi olabilecek uyku apnesi hastalığı denilen bir hastalığın belirtisidir.

Bodrum hakkında ne düşünüyorsunuz? Bodrum’un sevdiğiniz ve sevmediğiniz yönleri nelerdir? Bodrum’da nereyi tercih edersiniz?

Bodrum çok ilginç bir yöre her türlü tezatı içinde barındıran bir tatil yöresi ben en çok denizini, iklimini seviyorum ancak kalabalığını sevmiyorum .

Ben sizi şarapla ilgili yazdığınız yazılardan tanıdım. Ama siz aslında tıp doktorusunuz, şarapla ilk tanışmanız nasıl oldu ve şarapla ilgili yazı yazmaya nasıl başladınız?

Şarapla ilk tanışmam 18 yaşımda ilk defa şarap içerek oldu , ulaşılması çok güç bir şarapmış gibi gelen bir Çankaya Şarabı içmiştim.

Fransa’da yaşamış ve doktorluk yapmış bir kişi olarak oradaki şarapları ve şarapçılığı gözlemlemiş miydiniz? Bizle karşılaştıracak olursak, yolun çok başındayız değil mi? Hatta o yolu gidebileceğimiz bile şüpheli diyebilir miyiz?

Yolun çok başında olduğumuz kesin ama karamsar değilim ülkemizde de giderek daha iyi şaraplar yapılıyor, giderek daha çok şarap tüketiliyor. Hükümetin ötv gibi çeşitli engelleyici çalışmaları gibi olumsuz etkileri hiçbir şeye yaramayacaktır. Sadece Türkiye’nin ürettiği üzümlerden artıı değer elde etmesi geciktirilecektir. Bu ülkede her zaman olduğu gibi tüm padişahların içtiği gibi insanlar şarap içip şarap kültürüne yaklaşacaklardır. Başka türlü olması olası gibi gelmiyor bana. Zaten başbakan da geri dönüş olmaz dedi. Endişeye gerek yok her su yolundan akar.

Genel olarak organik tarım, özelde de organik şarap hakkında ne düşünüyorsunuz? Normal bir şarapla organik şarap arasındaki fark nedir ve kolaylıkla anlaşılabilir mi? Yoksa bir pazarlama stratejisi olarak mı kullanılıyor?

Kükürt miktarının az olması ve kimyasal kullanılmadan üretiliyor olması dışında bence pek fark yok . Pazarlama stratejisi olarak kullanıldığını düşünüyorum ama onda da pek başarı göremiyorum.

Bir tıp doktoru olarak, şarabın sağlık üzerine etkileri konusunda neler söylemek istersiniz?

Günde 2 kadeh maksimum 3 kadehi aşmamak kaydıyla kalp damar hastalıklarını önlemede, mide barsak hastalıklarını ve kansere yakalanmayı azaltmada etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda yani sağlık veren bir içecektir şarap.

Dünyada kırmızı şarap-beyaz şarap tercihinde denge %80’e %20 gibi bir değerde kırmızı şarap lehine yükselmiş durumda. Kırmızı şarap bu oranı gerçekten hak ediyor mu, yoksa beyaza haksızlık mı yapılıyor?

Genelleme yaparsak kesinlikle hak ettiğini düşünüyorum. Ancak bazı öyle beyazlar var ki hiçbir kırmızı eline su dökemez.

Şili, Arjantin, ABD, Avustralya gibi yeni dünya ülkelerinde çoğunlukla, bilinen üzüm çeşitleri yetiştiriliyor. Oralarda üzümün ve şarabın geçmişi o kadar eskiye dayanmıyor çünkü ve kendilerine ait çeşitleri yok gibi. Fakat bizde durum farklı, biz üzümün ve şarabın anavatanıyız ve yerel çeşitler açısından oldukça şanslıyız. Dünyaca bilinen şaraplık üzümler mi, yoksa yerel üzüm çeşitlerimiz mi desem, ne dersiniz?

Bence her ikisi de ama özellikle yerel üzümler ön plana çıkartılmaya çalışılmalı eğer yurt dışına açılmak isteniyorsa. Fransa’ya veya dünyaya, dünyada bu kadar iyi Cabernet varken Cabernet satmanız mümkün mü? Halbuki çok güzel işlenmiş bir boğazkereyi beğendirme şansınız daha fazla.

Size göre güzel şarap nedir? Şarabın fiyatı, kalitesi hakkında ne oranda doğru bir ölçüdür? Siz şarabınızı neye göre seçersiniz?

Bana göre güzel şarap benim sevdiğim beğendiğim şaraptır. Fiyat her zaman önemli bir ölçektir iyi şarabı bulmak için. Ama verdiğiniz paraya göre aldığınız kalite, şarap konusunda çok önemlidir. Marifet çok para vererek çok iyi bir şarap içmek değildir. Nispeten daha az parayla o şaraba yakın bir şarap içmektir marifet. Ama esas marifet, o şarabı sevdiklerinizle paylaşmak, o şarabın etrafında sevgi yumağı oluşturmaktır.

 

Yukarıdaki "Bir Şarap Dostu; Prof.Dr.Mehmet ÖMÜR" başlıklı yazı; Bodrum Ticaret Odası Yayını olan, "BOD®UMMAVİ"  derginin 17. (Temmuz-Ağustos) sayısından, Mehmet Vuran'ın aynı başlıklı yazısından alınmıştır

 

Sonraki Yazı
Fotoğraflar

© 2009 bodrumbaglari.com

Tasarım & Yazılım : OrijinalRenkler