Ana Sayfa   |   Benim Sayfam   |   Bağcılık & Şarap   |   Zeytin & Zeytinyağı   |   Karaova Yöresi   |   Bodrum Hakkında   |   İletişim

Bodrum Hakkında

Bodrum'un Tarihi ve Kültürel Değerleri

Bodrum'un Tarihçesi ve Bodrum Hakkında Yazılar

Lelegler ve Theangela

Bodrum Yarımadası

Bodrum Türküleri

Bodrum Hakkında -> Bodrum Yarımadası
Mazı
27 Haziran 2013 Perşembe

 

Mazı'ya birkaç yoldan ulaşabilirsiniz. En kolay ve en bilinen yol, Bodrum-Güvercinlik-Mumcular-Yeniköy-Mazı köyü istikametini takip eden yoldur (kırmızı çizgi ile gösterilen yol). Ancak bu yoldan daha kısa olan bir yol daha vardır fakat bu pek bilinmez ve kullanılmaz. Bu yol Bodrum-Yalı Çiftlik istikametinde devam eden yoldur (sarı ile gösterilen yol). Yalı Çiftlikten devam edip, Çiftlikköy'ün çıkışına gelindiğinde, Mumcular yolunu değil de, direkt devam eden yolu takip ederseniz, bir süre doğayla içiçe gittikten sonra Mazı köyü yoluna çıkarsınız.

Deniz yolu da bir başka alternatiftir.

Neyse bu yol bahsini fazla uzatmayalım. Zaten gidecek olan orayı nasıl olsa bulur. Sora sora Bağdat bulunmuş da Mazı mı bulunamayacak değil mi ama?

 

Yerleşim yeri olarak iki tane Mazı vardır. Sizi önce Yukarı Mazı karşılar. Bu Mazı köyünün iki mahallesinden birisidir. Sahilden biraz uzaktır ve asıl yerleşim yeri burasıdır. Diğeri Aşağı Mazı'dır ve deniz kenarındadır. Bu ikisi arasında çok fazla bir mesafe yoktur.

 

Mazı, Bodrum ilçesinin kendine en uzak olan köyüdür. Halıcılık, tarım ve denizcilik geçim kaynağını oluşturur. Halıcılık bir zamanlar ulaştığı tepe noktasından uzaklaşmış olsa da halen önemli bir faaliyettir. Tarımda ise tütüncülük önemli bir geçim kaynağı olmuş, o da devrini tamamlamış ve Mazı'da mazi olmuştur, tıpkı komşusu olan Karaova'da olduğu gibi. Arıcılık da hatırı sayılır bir ekonomik faaliyettir Mazı'da. Burada çok güzel çam balı bulabilirsiniz. Zeytinyağı bir diğer tarımsal üründür.

 

Mazı, çok kişilerin bilmediği ama bilenlerin de vazgeçemediği bir tatil yeridir. Sessiz, sakin bir tatil geçirmek isteyenler için çok uygundur. Çok fazla konaklama yeri yoktur, olanlar da bahçeler içerisine serpiştirilmiş pansiyonlardır. bu bahçeler genellikle narenciye bahçesidir. Sahi ben narenciyeyi söylemeyi unuttum. Deniz kenarındaki bu yumuşak iklim Mazı'yı narenciye yetiştirilmesine uygun kılmıştır. Hatta bu yörede Mazı portakalı olarak bilinen, yumurtadan biraz hallice büyüklükte, ince kabuklu, tatlı bir portakalı da vardır.

 

Denizinin temizliği, Mazı'nın sessizliği ve sakinliği aşağıdaki fotoğraflardan görülebildiği gibi, hissedilebiliyor da... Yaşamak isteyenlere de işte Mazı orada...

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı
Fotoğraflar

© 2009 bodrumbaglari.com

Tasarım & Yazılım : OrijinalRenkler