Ana Sayfa   |   Benim Sayfam   |   Bağcılık & Şarap   |   Zeytin & Zeytinyağı   |   Karaova Yöresi   |   Bodrum Hakkında   |   İletişim

Bodrum Hakkında

Bodrum'un Tarihi ve Kültürel Değerleri

Bodrum'un Tarihçesi ve Bodrum Hakkında Yazılar

Lelegler ve Theangela

Bodrum Yarımadası

Bodrum Türküleri

Bodrum Hakkında -> Bodrum Yarımadası
Mumcular
27 Haziran 2013 Perşembe

 

Karayoluyla da gelseniz, havayoluyla da gelseniz, Milas istikametinden gelip, Güllük sapağını geçtikten sonra bir müddet daha yol aldığınızda, sol yanınızda göreceğiniz Tuzla sulak alanı, denizi görmenize az bir süre kala, sizin için bir ön alıştırma gibi olur. Burayı geçip Güvercinlik’e geldiğinizde denize de merhaba dersiniz ya da o size merhaba der, artık kim önce davranırsa. Güvercinlik, 30 yıl önce bir tek yapının dahi olmadığı bir yermiş. “Bir yermiş” diyorum çünkü ben o günleri görmedim. Şimdiki karayolunun açılmasıyla (Bodrum-İzmir karayolu deniz kenarından değil, iç kısımdan geçiyordu) birlikte burada da yapılaşma ve yerleşim başlamış. Öyle hızlı bir şekilde olmuş ki bu, son yıllarda inşaat izni verilmemesine rağmen, o kısa sürede bu derece yapılaşmıştır.

 

Bodrum ‘a gelen herkesin ilk gördüğü ama genellikle de içinden geçip gittiği çok güzel bir sahil köyüdür burası ve Bodrum yarımadası ve ilçesinin giriş kapısı niteliğindedir. Zaten Bodrum ile Milas arasındaki İlçe sınırı da buranın hemen yakınındadır.

 

Güvercinlik’in girişinden sola sapan yol ise Mumcular’a gider. Buradan dönüp, 4-5 km kadar gittiğinizde kendinizi bir ovanın içinde bulursunuz. Burası Karaova’dır. Öyle çok büyük bir ova değildir ama, hatırı sayılır bir ovadır. Özellikle bir zamanlar çok daha meşhur ve kıymetliymiş. Turizmin olmadığı dönemde, herkesin birkaç dönüm de olsa arazi sahibi olmak istediği bir yermiş. Çünkü toprağı çok verimliymiş. Şimdi de verimli ama toprağın verimli olup olmadığına bakılmıyor artık. Varsa yoksa turizm…Karaovanın etrafında 11 tane köy vardır ve Mumcular buranın merkezi niteliğindedir. Bodrum'a uzaklığı 29 km dir.

 

Mumcular’da bir baraj göleti vardır. Gölet daha çok sulama amaçlı yapılmış olmakla birlikte, bu amaca istenilen ölçüde hizmet ettiği söylenemez. Suyunun bir miktarı sulamada, az bir miktarı da Bodrum’a içme suyu temininde kullanılmaktadır. Bunların yanında, gölet Mumcular’a ayrı bir güzellik katmıştır.

 

Peki Mumcular’a neden gelmelisiniz? Bunun için bir çok sebep olmakla birlikte ilk sıraya Milas halısını koyabiliriz. Adı Milas halısı olmakla birlikte, Karaova köyleri ve Mazı köy, bu halının dokunduğu en önemli yerlerdendir. Eğer Milas halısı bakmak veya satın almak isterseniz, Mumcular doğru bir adrestir.

 

Milas Halısı adı için, ILDIZ halı çiftliğinin sahibi Erdoğan ILDIZ bir tespitte bulunuyor ve şöyle diyor; "Diğer bir yanıltıcı nokta ise yoğun olarak halı dokunan bölgelerin Karaova ,Gökovaya bakan köyler ve Bodrum tarafına yakın köyler olmasına karşın ve günümüzde bu yörelerin idari olarak Bodrum ilçesine bağlı olmasına rağmen,  bölgede dokunan tüm halılara Milas ismi verilmesidir. Bu uygulamanın temelinde ise geçmişten günümüze bölgenin idari  ve ticari merkezinin Milas oluşundan kaynaklanmaktadır. Yani bölgede üretilen tüm halıların Milas kanalı ile toplanması ve bu isimle pazarlanmasından kaynaklanan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bu durum günümüzde değişmiştir. Günümüzde Karaova ( Mumcular ) Milas halı ticaretinin merkezidir. Olması gereken de böyledir. Yıllar önce de bu yörede üretilen Milas halılarının, Milas havalisinde halı üretilen tüm yörelerin ürettikleri halı miktarından daha çok olmasına rağmen, dünya halı literatüründe Karaovanın isminin geçmesi gerekirken Milas'ın ismi geçmiştir." http://www.eracarpets.com/yayinlar/milas/sayfa6.htm linkini ziyaret ederseniz, Milas halısı hakkında daha geniş bilgi edinebilirsiniz.

 

İnsan sağlığına çok faydalı olan ve “mucize sıvı” olarak da nitelendirilen zeytinyağı, bu yörenin önemli tarımsal ürünlerindendir ve burada çok güzel zeytinyağları bulabilirsiniz.

 

Mumcular’ın uzağında değilseniz ya da “olsun uzaklık önemli değil” diyorsanız, Pazar günleri kurulan pazarında, meyve ve sebzelerin en tazesini bulabilirsiniz.

 

Mumcular’dan geçen İzmir-Bodrum eski karayoluna devam ettiğinizde az sonra sola giden bir yol görürsünüz. Bu yol sizi Yeniköy’e,oradan da Mazı köyüne götürür. Zaten dönüş yerinde göreceğiniz pansiyon tabelalarından da anlarsınız bunu. Aynı yerdeki tabelada Çökertme ve Ören yazdığını da görürsünüz. Çünkü Mazı köyünden devam eden yol, Çökertme ve Ören’e gider. Çökertme, Mavi yolculuğun en önemli uğrak yerlerinden birisidir. Yeri gelmişken belirtelim, bu Çökertme'nin, Çökertme türküsündeki Çökertme ile alakası yoktur.

 

Bodrum’a bağlı Belde belediyeleri içerisindeki en eski belediyelerden birisidir Mumcular Belediyesi. Kuruluşunun eskiliği bile geçmişteki önemini anlatmaya yeter. Hatta daha da eskilere gidilirse, Bodrum kadar önemli olduğu dönemler olmuş. Ancak şimdi burası Bodrum’un diğer Beldeleri kadar fazla bilinmez. Doğası ve kendine has havasıyla gelenlerin bildiği ve sevdiği, ne istediğini bilerek gelecek olanların da sevecekleri bir yerdir Mumcular. “Ne istediğini bilerek” diyorum, çünkü burası bir eğlence merkezi olmadığı gibi, deniz kenarı da değildir. Yani bunun bilinerek gelinmesinde fayda var.

 

Ne denir; “Bilenler bilmeyenlere anlatsın…”

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı
Fotoğraflar

© 2009 bodrumbaglari.com

Tasarım & Yazılım : OrijinalRenkler