Ana Sayfa   |   Benim Sayfam   |   Bağcılık & Şarap   |   Zeytin & Zeytinyağı   |   Karaova Yöresi   |   Bodrum Hakkında   |   İletişim

Bodrum Hakkında

Bodrum'un Tarihi ve Kültürel Değerleri

Bodrum'un Tarihçesi ve Bodrum Hakkında Yazılar

Lelegler ve Theangela

Bodrum Yarımadası

Bodrum Türküleri

Bodrum Hakkında -> Bodrum Yarımadası
Yalıkavak
27 Haziran 2013 Perşembe

 

Yalıkavak Bodrum'a 18 km uzaklıktadır.Yarımadanın kuzey doğusunda yer alır. Bodrum'dan Yalıkavak'a yapılan bir yolculukta sizi önce bir sıra yel değirmeni, daha sonra Yalıkavak'ın o eşsiz manzarası karşılar. Başlangıçta bir süngerci köyü olan ve yarımadanın en ünlü süngercilerinin doğduğu yer olan Yalıkavak, günümüzde çok önemli bir turizm beldesine dönüşmüştür. Tepelerde ve sahilde yer alan yel değirmenleri, güzel koyları, günbatımları ve son yıllarda açılan turizm tesisleri ile ön plana çıkar. Artık misafirlerimizin komşularımıza dönüştüğü, her geçen gün yılın tamamını Yalıkavak’ta yaşayan yeni sakinlerimiz ile hayatı doya doya dokunarak, hissederek yaşadığımızı düşünüyoruz.

 

Yalıkavak’ın güneyindeki tepe üzerinde yer alan Geriş köyü ilginç evleri, benzersiz manzarası ile ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca Eski Sandıma Köyü ve Sandıma Sanat Galerisi yörenin en iyi treking parkurlarından biridir. Küdür Mevkii’de bulunan beach clublar veya halk plajları da denizin keyfini çıkarmak isteyenler için alternatif olabilir. Büyük süpermarketler, iş merkezleri, Gökçebel köyü diye tabir ettiğimiz Yalıkavak -Gündoğan -Göltürkbükü -Torba ana yolunun başlangıç noktasındadır.

 

Tarihçe :
Yapılan araştırmalardan, Yalıkavak'ın tarihinin M.Ö. 2000 yıllarına kadar indiği ve buranın ilk sakinlerinin Lelegler olduğu anlaşılır. Yalıkavak çevresinde kaya mezarları, sur kalıntıları, Sandıma köyü ve volkanik kaya yapısı Yalıkavak’ın zengin tarihinin sessiz tanıkları.

 

Populasyon :
Yalıkavak’ın Paşa Limanı, Tilkicik Koyu ve Küdür koyları ve küçük büyük kiremit adaları ünlüdür. Kendine özgü eşsiz sahili, sakinliği, birçok seçkin restoran ve otelleri ile yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi çeker. Eskiden tepede yer alan Sandıma köyünün limanı olan Yalıkavak, nüfusun buraya göç etmesi ile önem kazandı. 1923'de Yalıkavak ismini alan yerleşme, belirli bir nüfus yoğunluğunu aşınca 1989 yılında Yalıkavak Belediyesi oldu. Şu anki nüfusu yaklaşık 19000 kişidir.

 

Turizm :
Güllük Körfezi ve Mandalya koyuna girmeden önce son liman olması, Yalıkavak’ı Yat turizmi açısından çok önemli bir yer haline getirir. Şu anda yapımı tamamlanıp hizmete açılan Port Bodrum Yalıkavak Marina Türk denizciliği ve Yalıkavak için büyük faydalar sağlayacaktır.

 

 

Yukarıdaki bilgiler Yalıkavak Belediyesinin web sitesinden alınmıştır. Yalıkavak'la ilgili fotoğraf ve diğer bilgiler içinYalıkavak Belediyesi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı
Fotoğraflar

© 2009 bodrumbaglari.com

Tasarım & Yazılım : OrijinalRenkler