Ana Sayfa   |   Benim Sayfam   |   Bağcılık & Şarap   |   Zeytin & Zeytinyağı   |   Karaova Yöresi   |   Bodrum Hakkında   |   İletişim

Bodrum Hakkında

Bodrum'un Tarihi ve Kültürel Değerleri

Bodrum'un Tarihçesi ve Bodrum Hakkında Yazılar

Lelegler ve Theangela

Bodrum Yarımadası

Bodrum Türküleri

Bodrum Hakkında -> Bodrum Yarımadası
Gümüşlük
27 Haziran 2013 Perşembe

 

Gümüşlük, Bodrum Yarımadası'nın en batı ucunda doğanın sunduğu nimetlerden nasibini fazlasıyla almış, şanslı bir beldemizdir.

Tanrı buraya elindeki tüm güzelliklerini sunmuştur. Deniz, güneş, toprak, kum, hava ve yeşilin coşkun tonları, rengarenk çiçek ve bitki türü… Bütün bu doğa harikaları burada birleşerek ruh ve zenginlik kazanmışlardır. İnsanlar da bunları kucaklamak için yüzyıllardır bu kıyılara taşınmıştır. Antik Myndos uygarlığından kalan sur kalıntıları, denizaltındaki dalgakıran, tarihi çeşmeler, kiliseler, sarnıçlar, mezarlar, kuyular, paralar ve küpler senelerce evvel buralara yerleşenlerin o günlerde bile bu güzelliklerin farkında olduklarının kanıtlarıdır. Bu yaşlı belde tarih ve kültür zenginliğini bugünlere kadar taşıyarak hakkettiği sevgiyi bulmuştur. Gökkuşağı gibi renkli, bu yörede yaşayan insanlar; bir ayağı karada, bir ayağı denizde, ekonomik ve sosyal gelişmelerini çağlar boyu sürdürmüşlerdir. Denizin elli kulaç derinliklerine meydan okuyarak dalıp ekmek arayan sünger avcıları bu kıyılarda yetişmiştir. Özgürlüklerini arayan Heredot'a, Artemis'e, Karl Maussollos'a, Turgutreis'e, ev sahipliği yapmış, on binlerce insanı barındırmış ve kucaklamış kıyılardır buralar…

 

Eski Myndos kenti kalıntıları ile iç içe yaşayan Gümüşlük Köyü, buraya ilk gelenleri büyüler. Yöreyi tanıyanlar ise her fırsatta buraya gelerek sunulan güzellikleri tekrar tekrar yaşamak isterler. Bodrum'dan karayolu ile gelirken, daha sahile inmeden Peksimet Boğazı'nı geçip, yel değirmenlerinin olduğu tepeyi aştığınızda görünen manzara mavi, yeşil ve beyazın mükemmel bir karışımıdır.

 

Kıvrılarak sahile inen yol boyunca narenciye bahçeleri, zeytinlikler, begonviller, şebboylar ve sıcak kanlı köylüler karşılar sizi. Beyaz taş evlerinin hayatlarından el sallarlar size. Dağ ve yamaçlarda dört mevsim hayvanlar düğün eder. Bin bir otu ve çiçeği fışkırtan bu yerde makiler çalı değil, çiçektir.Gübre istemez denilen bu topraklarda, bahar gelince sırtlar, yamaçlar, kırmızıdan pembeye, beyaza, mora, sarıya boyanır.

 

Yalıkavak üzerinden Geriş'i geçip Çoban Burnu mevkiine geldiğinizde kuzeyden Gümüşlük'e yaklaşırsınız. Burada Ege'nin sonsuzluğunu seyrederken, aşağıda Koyunbaba koyu sizi oraya inmeye zorlar. Bıçakla kesilmiş gibi duran kayaların ilginç yapısını yakından görmek istersiniz. Halkın, ot kayası diye adlandırdığı bu yumuşak görüntülü yeşil blok kayalar; bir zamanlar Dünyanın Yedinci Harikası Mozelenin temelinde ve Bodrum'un şehir surlarında, denizden gemilerle götürülerek kullanılmışlardır. Denizin ve rüzgarın etkisiyle aşınan kayalar buraya ayrı bir görünüm kazandırır. Üzerindeki sarı ve mor çiçeklerse yalnız buraya özgü olup, kurusalar bile renklerini kaybetmezler.

 

 

Yukarıdaki bilgiler Gümüşlük Belediyesinin web sitesinden alınmıştır. Gümüşlük'le ilgili fotoğraf ve diğer bilgiler içinGümüşlük Belediyesi Web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı
Fotoğraflar

© 2009 bodrumbaglari.com

Tasarım & Yazılım : OrijinalRenkler