Ana Sayfa   |   Benim Sayfam   |   Bağcılık & Şarap   |   Zeytin & Zeytinyağı   |   Karaova Yöresi   |   Bodrum Hakkında   |   İletişim

Bodrum Hakkında

Bodrum'un Tarihi ve Kültürel Değerleri

Bodrum'un Tarihçesi ve Bodrum Hakkında Yazılar

Lelegler ve Theangela

Bodrum Yarımadası

Bodrum Türküleri

Bodrum Hakkında -> Bodrum Yarımadası
Turgutreis
27 Haziran 2013 Perşembe

 

Turgutreis, kültür tarihinin beşiği Anadolu‘nun koy,burun,yarımada,Adalar şöleni sunan Ege‘de kimine göre tarih,kimine göre deniz demek olan Bodrum Yarımadası‘nın en batı ucunda hızlı ve dinamik bir gelişme gösteren,doğanın sunduğu nimetlerden nasibini fazlasıyla almış şanslı bir kasabamızdır.

 

Güneş, hava, deniz, kum, balık, toprak... Tüm bunlar Akdeniz ile Ege‘nin sarmaş dolaş olduğu beldemizde birleşerek yeni bir ruh,yeni bir zenginlik kazandırmışlardır.Gümüşlük‘de bir akşam yemeği yemeden, Bağla‘nın tatlı sularından içmeden,Karaincir‘in kumlarına uzanmadan,Turgutreis‘in kokulu mandalinlerinden yemeden Turgutreis‘i tam olarak görmüş sayılmazsınız. Karabağ Mahallesi‘nde doğan ve Türk Denizcilik Tarihinde yerini alan ünlü denizci Amiral Turgut Reis‘den adını alan bu şirin beldemizin özelliklerini burada saymakla bitiremeyiz. Sizleri Tarih ve doğal güzellikleri barındıran Turgutreis‘e davet ediyoruz.

 

AMİRAL TURGUT REİS: Turgut Reis 1485 yılında ismini aldığı Tugutreis’in Karabağ mahallesinde dünyaya gelmiştir. Turgut‘un gözü daha küçük yaşından beri denizlerdeydi. O, hikayelerini dinlediği, küffâra denizlerde de aman vermemek için canlarını ortaya koyan leventlerin arasına karışmak istiyordu. Henüz çocukluk çağlarındaki Turgut, levent olarak Osmanlıya ait kadırgalarda çalışmaya başlamıştır. Az zamanda gözü pekliği, zekası ve mahareti ile dikkatleri çekmiştir. Gittiği Cezayir‘de Barbaros Hayreddin‘in hizmetine girdi. Barbaros ile birlikte katıldığı Preveze Deniz Savaşında (28 Eylül 1538) yedek donanmaya komuta etti ve görevini başarıyla yerine getirdi. Venediklilerin ele geçirdiği Dalmaçya kıyısındaki Castelnuavo kalesini geri aldı. Korsika‘da Salih Reis ile birlikte Cenovalılara tutsak düştü (1540). Üç yıl sonra Cenova‘yı kuşatan Barbaros tarafından ikisi de kurtarıldı (1543). Kanunî, Turgut Reis‘i çok sevmektedir. 1556‘da kendisini Trablusgarb Beylerbeyi olarak tayin eder. Turgut Reis şehadetine kadar bu vazifede kalır. Turgut Reis 80 yaşında olmasına rağmen en ön saflarda hücum etmekte, getirdiği tekbirlerle, naralarla askerlere şevk vermektedir. 17 Haziran 1565 günü yine şiddetli bir muharebede en ön saflarda vuruşurken başına isabet eden bir şarapnel parçasıyla yaralanır. Ak sakalı kana bulanır bilahare de son nefesini vererek şehadet şerbetini içer. Yalnız bizim tarihimizin değil, bütün dünya tarihinin şahit olduğu eşsiz amirallerden olan Turgut Reis, Trablusgarb‘a götürülerek oraya defnedilmiştir. Şimdi aynı yerde türbesinde yatmaktadır. Malta‘da Turgut Reis‘in şehit düştüğü yere hâlâ Pointe Dragut, yani Turgut Burnu denilmektedir. 

 

 

Yukarıdaki bilgiler Turgutreis Belediyesinin web sitesinden alınmıştır. Turgutreis'le ilgili fotoğraf ve diğer bilgiler içinTurgutreis Belediyesi Web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı
Fotoğraflar

© 2009 bodrumbaglari.com

Tasarım & Yazılım : OrijinalRenkler