Ana Sayfa   |   Benim Sayfam   |   Bağcılık & Şarap   |   Zeytin & Zeytinyağı   |   Karaova Yöresi   |   Bodrum Hakkında   |   İletişim

Bodrum Hakkında

Bodrum'un Tarihi ve Kültürel Değerleri

Bodrum'un Tarihçesi ve Bodrum Hakkında Yazılar

Lelegler ve Theangela

Bodrum Yarımadası

Bodrum Türküleri

Bodrum Hakkında -> Bodrum Yarımadası
Gündoğan
27 Haziran 2013 Perşembe

 

Gündoğan adını, eski adı olan Farilya'dan alıyor, eski Rum sözcüğü olan Farilya “güneşin doğuşu” demektir. Farilya M.Ö 400'lü yıllara dayanan bir yerleşim merkezidir. Zengin bir tarihsel geçmişe sahip olan Gündoğan’da, yarımadanın ilk yerleşik halkı olan Leleglere ait yüzlerce kaya mezar bulunmaktadır. Tavşan adasında bulunan Erken Doğu Roma (Bizans) dönemine ait bir kilise, Osmanlı kulesi,Kalkolitik çağ öreni olan Peynir Çiçeği Mağarası, Elli iki merdiven Kilisesi, eski yel değirmenleri ve su sarnıçları beldede bulunan diğer tarihi zenginliklerdendir. Osmanlı döneminin izlerini taşıyan bu güzel beldede yaşayan halk orta Asya Türklerindendir. Osmanlı Döneminde bu bölgelere göç etmiş ve bu beldeye yerleşmişlerdir. Yöre halkının geçim kaynaklarının başında turizm gelmektedir. Balıkçılık ve tarımla da ilgilenen halk bir dönem de süngercilik yaparak yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Her geçen gün büyüyen ve gelişen beldede nüfus kışları 4.500 iken, yazları bu rakam 25.000 lere kadar çıkmaktadır. Özellikle trekking, sörf, yelken sporları ve dalmak için uygun olan beldede, her zaman sakin ve huzurlu dinlenme olanaklarından faydalanılabilir. Gündoğan’da yarımadanın en yumuşak iklimi görülür. Eylül-Ekim aylarıda hiç düşünmeden denize girebilir, doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca mandalin çiçeklerinin sizi davet ettiği bahçelerden meyveler yiyebilir, yöre halkının özenle ürettiği zeytin yağlarının  ve de zeytinlerinin tadına bakabilirsiniz.

 

Gün batımında, Gündoğanlı balıkçıların tuttuğu taze balıklarıı yiyip, ömrünüze ömür katacak olan beldenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Küçük Tavşan Adası ( Apostol Kilisesi )

 

Bodrum yarımadasının küzeyinde ,  Gündoğan Beldesindeki Apostol Kilisesi Gündoğan’a tekneyle 15 dakika uzaklıkta bulunan Küçük Tavşan adasındadır. Ada, bazı yayınlarda (St. Apostol ) adası olarak adlandırılmaktadır.

 

M.Ö 2. yüzyıldan itibaren iskan gören adanın en üst kotunda sarnıçlar ,konutlar ve bir de kilise bulunmaktadır. 3 nefli ,bazilikal planlı bir yapı olan kilisenin batısında bulunan narteksten (hazırlık mekanı ) naosa (ana mekan) giriş,neflere(sütün yada payelerle ana mekanı ayıran bölümlerin her biri) açılan birer kapı açıklığı ile sağlanmıştır.

 

Neflerin dikdörtgen kesitli payelerle birbirinden ayrıldığı görülür. Her üç nef de doğuda içten ve dıştan yarım daire formlu apsislerle ( cami mihrabın karşılığı olan bölüm ) sonlanmaktadır.

 

Orta nefteki ana apsisin içinde dört basamaklı bir synthronon ( apsis kısmında rahiplerin oturması için ayrılan kademeli bölüm ) yer almaktadır.

 

Yapının güney duvarının ortasında ve doğusunda birer kapı açıklığı bulunmaktadır. Beşik tonozla örtülü neflerin zemini mozaik döşenmiştir. Ruggieri , güney duvarın ortasındaki kapının Karia bölgesi için 5.ve 6. yüzyılları gösterdiğini belirtmekle birlikte yapıyı,yazıtların harf karakteri, freskoların ( duvar resimleri ) özellikleri ve mimari plastik elemanlar nedeniyle 6. yüzyıl sonu ve 7. yüzyıl başı olarak tarihlemektedir.

 

Küçük tavşan adası kilisesinde olduğu gibi Karia bölgesi bazilikal planlı kiliselerin çoğunlukla içten ve dıştan yarım daire formlu apsisleri vardır.

 

Karia bölgesi 5. ve 6. yüzyıllara tarihlenen kiliselerin inşaasında çoğunlukla üzerine kurulduğu ya da yakınlarında bulunan antik dönem yapılarının malzemelerinin kullanıldığı anlaşılmaktadır.

 

Küçük tavşan adası kilisesinin freskolarının ( duvar resimleri) 6. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar değişik tarihlerde yapıldığı anlaşılmaktadır.

 

Gündoğan'da görülebilecek diğer kültürel tarihi varlıklar;

 

Gündoğan'da Yarımadanın ilk yerlerşik halkı olan Leleglere  ait yüzlerce kaya mezarı bulunmaktadır. Gündoğan Beldesi yukarı mahalle eski köy yerleşim alanında yer alan bu mezarlar görülebilir. 
Yine aynı bölgede bulunan 52 merdiven kilisesi ve ormanlık alanda yer alan Osmanlı Kulesi ziyaret edilebilir. 
Kalkolitik çağı öreni olan Peynirçiçeği Mağarası görülmesi gereken yerlerden biridir. 
Ayrıca Beldede eski Yel Değirmenleri ve Su Sarnıçları da ziyaret edilebilir.

 

 

Yukarıdaki bilgiler Gündoğan Belediyesinin web sitesinden alınmıştır. Gündoğan'la ilgili fotoğraf ve diğer bilgiler içinGündoğan Belediyesi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı
Fotoğraflar

© 2009 bodrumbaglari.com

Tasarım & Yazılım : OrijinalRenkler