Ana Sayfa   |   Benim Sayfam   |   Bağcılık & Şarap   |   Zeytin & Zeytinyağı   |   Karaova Yöresi   |   Bodrum Hakkında   |   İletişim

Bodrum Hakkında

Bodrum'un Tarihi ve Kültürel Değerleri

Bodrum'un Tarihçesi ve Bodrum Hakkında Yazılar

Lelegler ve Theangela

Bodrum Yarımadası

Bodrum Türküleri

Bodrum Hakkında -> Bodrum Yarımadası
Göltürkbükü
27 Haziran 2013 Perşembe

 

Gölköy ve Türkbükü, Bodrum ilçe merkezinin kuzeyinde yer alan ve birbirlerine oldukça yakın olan iki köydür. Aslında köydüler demek daha doğru olur. Çünkü her iki köy de önemli turizm merkezleri haline gelmiş ve köy olmaktan çok öteye geçmişlerdir. Gölköy ve Türkbükü köyü birleşerek 1999 yerel seçimlerinde Göltürkbükü Beldesi olmuştur ve bu tarihte Belediye kurulmuştur.

 

Gölköy’ün mitolojik adı Karianda’dır. Karyalılar döneminde bağcılık ve şarapçılık yapılan bir yerdir. Türkbükü ise antik Madnasa adıyla anılan bir köydür. Türklerden önce Rum köyü olan ve Rumbükü adıyla anılan köy, daha sonraki dönemde Türkbükü adını almıştır.

 

Bütün Bodrum'da olduğu gibi, bu köylerde de geçinmek için yapılan faaliyetlerin dönemlerini Turizmden önce (T.Ö) ve Turizmden sonra (T.S) olarak ikiye ayırmak lazım belki de. Turizmden önce balıkçılık ve tarım varken, turizmden sonrasını ise zaten söylemeye gerek yok.

 

Çevrede yarım düzineye yakın sarnıç eski dönemlerin eseri olarak bügüne gelebilmiştir.

 

GÖL VE PALMİYELER

 

Gölköyün adını aldığı; İçinde yüzlerce bitki ve hayvan çeşidini barındıran Göl ve etrafıdaki palmiyeler yörenin en doğal güzelliklerindendir. Doğal olarak bulunan Palmiye (Palmea) familyasının bir (Phoenix) türüdür. Genelde kuvvetli gövde ve kök sürgünleri ile kendilerini yenileme yeteneğine sahiptir. Dünya Literatürüne geçen bu ağaçlar (palmiyeler), Girit'te ve Ülkemizde yetişmektedir.

 

KAYA MEZARLARI

 

Yarımadanın en eski yerleşik halkı olan Leleglerin kurmuş olduğu antik Madnasa şehrinin kurulu olduğuTürkbükü köyünün tepelerinde fazla sayıda kalıntı bulunmaktadır.

Sonraki Yazı
Fotoğraflar

© 2009 bodrumbaglari.com

Tasarım & Yazılım : OrijinalRenkler