Ana Sayfa   |   Benim Sayfam   |   Bağcılık & Şarap   |   Zeytin & Zeytinyağı   |   Karaova Yöresi   |   Bodrum Hakkında   |   İletişim

Bağcılık ve Şarap

Bağcılık

Bağ ve Şarap

Mitolojide Şarap

Bağcılık ve Şarap -> Bağcılık
Bağ Mildiyösü (Plasmopara viticola)
13 Temmuz 2009 Pazartesi

 

 Hastalık Belirtileri

 

● Hastalık asmanın tüm yeşil kısımlarında görülebilir. Sürgünler 25 cm iken hastalık görülmeye başlar.
 
● Yaprakların üst yüzeyinde sarımtırak renkli tipik yağ lekeleri meydana gelir, alt yüzeyinde de beyaz renkli mantar tabakası oluşur. Lekeler büyüdükçe ortaları kızarır ve dökülür.
 
● Sürgünler üzerinde eliptik lekeler meydana gelir. Şiddetli durumlarda sürgünler kurur.
 
● Çiçek salkımlarında ise mantar tabakası her tarafını kaplayabilir, kısa zamanda kahverengiye dönüşüp kuruyarak dökülür. Olgun taneler hastalığa daha az duyarlıdır.
 
● Taneler küçük iken hassas olup mantar tabakasından dolayı grimsi bir renk alır. Beyaz çeşitlerde mat grimsi-yeşil, siyah çeşitlerde pembemsi kırmızıya döner.
 
Hastalığın görüldüğü bitkiler: Asma

Mücadele yöntemleri:

Kültürel önlemler:

● Hastalıklı sürgünler dipten kesilip uzaklaştırılmalıdır. Asmaların altı hastalıklı yapraklar ve yabancı otlardan temizlenmelidir. Lüzumundan fazla sulanmamalıdır.

● Birinci ilaçlama sürgünler 25–30 cm uzunlukta olunca, ikinci ve daha sonraki ilaçlamalar ilacın etki süresiyle günlük sıcaklık, yağış ortalaması nispi nem ve çiğ gibi meteorolojik etkenler hastalık için uygun koşullar oluşturduğunda yapılmalıdır. Hastalık etkenleri ortadan kalktığında ilaçlamalara son verilmelidir. Tahmin ve uyarı istasyonlarının bulunduğu yörelerde ise ilaçlamalar için yapılacak anonslar dikkate alınmalıdır.

 

yaprakların üst yüzeyindeki tipik sarımtırak lekeler ve lekelerin daha sonraki hali

 

Yaprakların alt yüzeyindeki beyaz renkli mantar tabakası. Lekeler büyüdükçe ortaları kızarıyor ve kuruyup dökülüyor.

 

Yapraktaki lekerin, yaprağın üst ve alt yüzeyindeki görünüşüne çok tipik örnekler.

 

Yaprağın alt yüzeyindeki mantar tabakası ve daha sonraki kurumların da dahil olduğu safhaların topluca görüldüğü yapraklar.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bağ Entegre Mücadele Teknik Talimatından Bağ Mildiyösü ve Mücadelesi hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz... 

Önceki Yazı
Fotoğraflar

© 2009 bodrumbaglari.com

Tasarım & Yazılım : OrijinalRenkler