Ana Sayfa   |   Benim Sayfam   |   Bağcılık & Şarap   |   Zeytin & Zeytinyağı   |   Karaova Yöresi   |   Bodrum Hakkında   |   İletişim

Bağcılık ve Şarap

Bağcılık

Bağ ve Şarap

Mitolojide Şarap

Bağcılık ve Şarap -> Bağcılık
Bağ Salkım Güvesi Mücadelesinde Bacillus Thuringiensis
20 Haziran 2010 Pazar

 

Salkım Güvesi (Lobesia botrana) erginlerin kanat açıklığı 10-12 mm, boyu 6 mm kadardır. Olgun larva ise 9-10 mm boyundadır. Larvanın vücut rengi genellikle sarımsı yeşildir. İlkbaharda uygun orantılı nem ve sıcaklıkta kelebekler görülür. Dişiler yumurtalarını çiçek tomurcuklarına, çiçeklere ve çiçek saplarına, koruk ve meyvelere bırakır. Yeni çıkan larva bir süre dolaştıktan sonra çiçek kılıflarını delip, tomurcuk veya çiçek içine girer ve beslenir. 2. döl larvaları korukta, 3. döl larvaları da bağın olgun üzüm döneminde zararlı olurlar. Genellikle 3 döl verir.

 

 

Salkım güvesi larvalarının faaliyeti için, sıcaklık ve orantılı nem bakımından asmanın iç ve alt kısımları daha uygundur. Bu nedenle, asmayı askıya almak, budama ve aralamayı asmanın iç kısmını havadar tutacak şekilde yapmak, bağı otlu bırakmamak, kış temizliğine önem vermek zararlının faaliyetini azaltmak bakımından yararlıdır. Bunlar evvela alınması gereken kültürel tedbirlerdir.
 
Mücadelesi ise Biyoteknik ve Kimyasal yöntemlerle yapılabilir. Biyoteknik mücadelenin esası, Salkım güvesinin çiftleşmesinin engellenmesine dayanır. Dişi böceklerin çiftleşme çağrısı olarak salgıladığı feromon yapay olarak üretilip yayıcılarla belirli bir alana dağıtılır ve böylece yoğun bir koku bulutu oluşturulur. Bu yoğun koku bulutu nedediyle erkekler yönünü kaybederler ve çiftleşmek istedikleri dişilere ulaşamazlar.
 
 
Kimyasal mücadelede kullanılan ilaçları (insektisitleri) biolojik kökenli ve sentetik kökenli olarak ayırabiliriz. Bioinsektisitlerin en tanınanı ve önemlisi Bacillus thuringiensis'tir. Bacillus thuringiensis esaslı bioinsektisitler sadece hedeflenen organizma üzerinde etkili olmakta bunun dışında yakın akraba canlılara bile etki göstermemektedir. Doğadan elde edilmiş olan ve insanlara etkisi olmayan bu bakteriden elde edilmiş bioinsektisitin uygulanması ile hasat arasında bir bekleme süresi yoktur ve bu da çok büyük bir avantajdır.
 
Önceki Yazı Sonraki Yazı
Fotoğraflar

© 2009 bodrumbaglari.com

Tasarım & Yazılım : OrijinalRenkler