Ana Sayfa   |   Benim Sayfam   |   Bağcılık & Şarap   |   Zeytin & Zeytinyağı   |   Karaova Yöresi   |   Bodrum Hakkında   |   İletişim

Karaova Yöresi

Pınarlıbelen Köyü, Mahalleleri ve Karaova

Yöremiz Bitki ve Mantarları

Bodrum Yarımadası Florasından İki Bitki ; Karan ve Çeti

Karaova Yöresi -> Pınarlıbelen Köyü, Mahalleleri ve Karaova
Sarnıçlar
27 Haziran 2013 Perşembe

Yan tarafta bir sarnıç fotoğrafı görülmekte. Ya da şöyle diyelim; yanda görülen fotoğraf bir sarnıca aittir:) Bodrum'a seyahat edenler mutlaka görmüşlerdir. Nerdeyse buranın alamet-i farikalarından birisi desek sanırım yanlış bir şey söylemiş olmayız.

 

Mesela, Yalı Beldesi ile Bodrum arasındaki yol güzergahında dikkat edilecek olursa, yolun her iki kenarında sarnıçlar görülür. Eğer buradan geçmişseniz en azından bir ikisi dikkatinizi çekmiştir. Ben her gidiş gelişimde dikkatlice etrafı izleyerek gider gelirim. Araba kullanmadığım için bunu kolaylıkla ve güvenli bir şekilde yapabiliyorum. Bir seferinde, yol boyunca ne kadar sarnıç var sayayım dedim. Meğer Yalıçiftlik ile Bodrum girişi Yokuşbaşı arasında tam 15 tane varmış. Bunlar yol kenarında olanlar. Yol boyunca sarnıçların yoğunluğunu görünce, acaba bunun bir sebebi var mı, varsa ne ola ki dedim. Ya bu sarnıçlar yol boyunca yapılmışlar ya da yol sarnıçların olduğu yerlerden geçirilmiş. Öyle ya da böyle, sanırım yol ile sarnıçlar arasında bir ilişki var.

 

Kümbet şeklindeki bu yapılar, su toplama yeri ve depoları olarak yapılmış ve kullanılmışlar. Giriş kapısının üzerindeki kitabe şeklindeki taşın üzerinde kim tarafından, hangi yıl yaptırıldığı gibi bilgileri taşıyan bir yazı bulunur genellikle. Mühendislik diliyle söylemek gerekirse; sarnıçlar birer sanat yapısıdırlar. Sarnıçlar, üstte bir kubbe ve altta suyun toplandığı bir yerden ibarettir. Her ne kadar yukarıdaki fotoğrafta görünmese de genellikle kubbenin üzerinde bir fallus bulunur. Bunun yöresel adı sibektir. Sarnıçların kubbe şeklindeki kısmına düşen yağmur damlaları, yerden bir metre kadar yükseklikte, 30-40 cm kadar genişlikte ve içe meyilli  olan  kısma gelerek burada toplanırlar ve belli aralıklarla yerleştirilmiş olan deliklerden sarnıcın içine akarlar. Bu delikler aynı zamanda sarnıcın içinin havalanması işlevini de yerine getirirler. Ayrıca bir miktar su da topraktan girer içeriye. Yukarıdaki fotoğrafta, sağ kısımda, ağaçla kovalar arasında toprakta koyu olarak görünen ve kullanılmadığı için pek de belirgin olmayan kanal mevcuttur. Bu kanaldan gelen su, toprak seviyesindeki delikten sarnıcın içine dolar. Sarnıç suyla dolu olduğunda, kapısından suyu almak kolaydır. Su azaldıkça, içeride aşağıya doğru yapılmış olan bir merdivenden inilerek su alınır. Yine yukarıdaki sarnıçta görünmüyor olsa da genellikle önlerinde hayvanların sulanabilmeleri için bir yalak bulunur. Yalaklar, genellikle taş ya da ağaç gövdesi oyularak, daha yakın zamanda yapılanları ise güncel yapı teknikleri kullanılarak yapılmışlardır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı
Fotoğraflar

© 2009 bodrumbaglari.com

Tasarım & Yazılım : OrijinalRenkler