Ana Sayfa   |   Benim Sayfam   |   Bağcılık & Şarap   |   Zeytin & Zeytinyağı   |   Karaova Yöresi   |   Bodrum Hakkında   |   İletişim

Haber ve Yazılar

Haber ve Yazılar

Haber ve Yazılar -> Haber ve Yazılar
Bodrum Bağları 2013 Yılı Cardinal Üzümleri
19 Temmuz 2013 Cuma

 

Biz, 28 yıl önce ilk parsel bağı kurduğumuzda, küçük bir alan (bağ) olmasına rağmen buraya birçok üzüm çeşidi aşılanmıştı. Perlette çekirdeksiz, Alphonse Lavalle ve Cardinal ana çeşitler olmak üzere, bir miktar erkenci Uslu üzümü ve sanırım çok azar miktarda olmak üzere 1-2 çeşit daha vardı. Bu çeşitleri kim önermişti, neye göre seçmiştik, şimdi hatırlamıyorum. Ama bunların içinde iyi ki Cardinal varmış. Çünkü Cardinal hakikaten çok güzel bir üzüm. Tek geçerim... Zaman içerisinde bu eski parseldeki diğer üzüm çeşitleri tekrar aşılanarak Alphonse ve Cardinal oldular. Bugün itibarıyla eski ve yeni parsel bağlardaki ana üzüm çeşitleri Cardinal, Alphonse Lavalle ve her ikisinden de az miktarda olan Trakya İlkeren ve Yalova İncisi. 

 

Cardinal üzümü

 

Cardinal, ıslah çalışması çerçevesinde elde edilmiş bir melez üzümdür. 1939 yılında Kaliforniya'da Flame Tokay ve Alphonse Lavalle üzümlerinin melezi olarak elde edilmiş bir çeşit. İyi ki de elde edilmiş. Yukarıda da söylemiştim, "tek geçerim". Ama her güzelin de bir kusuru olurmuş, kitap der ki; bu güzelin kusuru da, düşük tane tutumu ve çatlama sorunu olarak bilinirmiş. Üzümün tanesiyle ilgili bu sorunları biz dramatik boyutta yaşadık mı derseniz, yaşamadık. Külleme, kav ve kış soğuklarına duyarlılığı da diğer kusurlarıdır.

Sanırım 5-6 yıl kadar önceydi, Manisa'dan bir email almıştım. Cardinal üzümünü soruyorlardı bana. 8 da. alan için Trakya İlkeren fidanı almışlar ve dikmişler. Ama ertesi yıl bazı asmalardaki salkımlardan anlamışlar ki, Trakya İlkeren diye alınan fidanlar aslında Cardinal fidanıymış. "Cardinal'in yetiştirmesi zormuş, şu, şu sorunlar oluyormuş" diyorlardı ve bu konuyu soruyorlardı. Demek ki, etraflarındaki yetiştiricilerden de bu yönde duyumları olmuş. Daha sonraları tekrar konuştuğumuzda, asmaları tekrar Trakya İlkeren aşıladıklarını söylemişlerdi.

 

Sofralık üzüm Cardinal  

 

Cardinal, iri taneli erkenci bir sofralık üzümdür. Tanenin rengi ilk başlarda pembemsi kırmızıdır, ama bu renk yanıltıcı olmasın, bu renkteyken bile tatlı ve aromalıdır. Zaman ilerledikçe taneler siyaha dönük koyu kırmızı bir renk alır. Daha da tatlanır ve aroma kazanır. Yuvarlak ve iri (biraz basık oval) olan tanelerin ağırlığı 6-9 gramdır ve 2 - 4 adet çekirdek ihtiva ederler. Salkımları dallı konik bir yapı gösterir, iridir ve seyrektir.

 

table grape Cardinal

 

Bu yıl Cardinal üzümlerimizden ilk salkımlar Temmuz ayının 5'inde kesildi.

 

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı
Fotoğraflar

© 2009 bodrumbaglari.com

Tasarım & Yazılım : OrijinalRenkler